Aktualności

sdasdasd

Sorry, but you do not have permission to view this content.

test

adasdasd

Czy fluor w pastach do zębów szkodzi dzieciom?

Stosowanie niewielkiej ilości pasty z fluorem jest bezpieczne i konieczne dla utrzymania prawidłowego stanu zębów najmłodszych dzieci. Nowe zalecenia dotyczące fluoru, oparte są na dowodach naukowych zgromadzonych przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej i Amerykańską Akademię Stomatologii Dziecięcej. Fluor, tak jak … Czytaj więcej »

Stały wzrost alergii na ….. komórki

Wyniki badań opublikowane w „Pediatric Allergy, Imunology and Pulmonology” wskazują, iż materiały używane do wyrobu zewnętrznych elementów telefonów komórkowych, laptopów, tabletów mogą być przyczyną alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Najczęściej za rozwój alergii kontaktowej odpowiedzialny jest zawarty w nich chrom i … Czytaj więcej »

Czarny odwrócony trójkąt na produktach leczniczych

Z dniem 1 września 2013 roku na ulotkach wewnątrzopakowaniowych leków w całej Unii Europejskiej pojawia się czarny odwrócony trójkąt. Stanowi on sygnał dla pacjentów i ich lekarzy, że dany produkt leczniczy jest  ściśle monitorowany pod kątem potencjalnych działań niepożądanych. „Jeśli  … Czytaj więcej »

Wpływ przewodu pokarmowego na serce i układ naczyniowy

Bakteryjna flora jelitowa (tak zwany mikrobiom) to nawet około 1500 gatunków bakterii, a ich łączny genom jest ponad 100 razy większy od ludzkiego. Współczesna nauka ze zmianami mikrobiomu wiąże przyczynowo otyłość i  zespół metaboliczny. Niektóre z bakterii, takie jak Firmicutes, … Czytaj więcej »

Viburcol Compositum dostępny bez recepty!

Szanowni Państwo, Miło jest nam poinformować, iż znany i ceniony lek Viburcol Compositum od 17 marca b. r. dostępny jest bez recepty. Viburcol compositum – informacja o leku  

Świąd sprzyja odrzuceniu społecznemu

Świąd bardzo często występuje w populacji ogólnej. Z ostatnich norweskich badań wynika, że do 9% osób jednoczasowo odczuwa mniej lub bardziej nasilony świąd. Zaś z niemieckich badań wynika, iż odsetek ten jest kilkunastoprocentowy. Zatem świąd jest poważnym problemem, który jednocześnie … Czytaj więcej »

Nie tylko w Europie lekarze nadużywają antybiotyków

Nadużywanie antybiotyków prowadzi do coraz częstszego występowania wieloleko-opornych szczepów bakterii. Tym razem w kwestii nadużywania antybiotyków „dostało się” dermatologom amerykańskim. Wyniki amerykańskich badań wskazują, że zdecydowana ich większość przepisuje pacjentom antybiotyki bez wyraźnej potrzeby. Aż 90% lekarzy potwierdziło, że rutynowo … Czytaj więcej »

Wartość diagnostyczna CRP w rozpoznawaniu zapalenia płuc

Zapalenia płuc stanowią bardzo ważki problem zdrowotny na całym świecie. Pomimo olbrzymiego postępu w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu, zapalenia płuc cały czas niestety zbierają śmiertelne żniwo. Podaje się, iż jest to piąta pod względem częstości przyczyna zgonów na całym świecie … Czytaj więcej »

Delta-toksyna gronkowcowa a AZS

Na atopowe zapalenie skóry w krajach uprzemysłowionych cierpi ok. 30% dzieci i 5% dorosłych. Choroba charakteryzuje się zaburzeniem bariery ochronnej skóry i nieprawidłową reakcją układu immunologicznego. Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie i skłonność … Czytaj więcej »

Co się kryje za prolongowaną żałobą?

Jedną z kategorii, która jest uwzględniona w nowych klasyfikacjach psychiatrycznych jest „powikłana żałoba”. Reakcja emocjonalna na śmierć bliskiej osoby jest zupełnie naturalna, jednak jej zakres i czas trwania może przekroczyć zdolności adaptacyjne. Określenie tej granicy i zasady postępowania w takiej … Czytaj więcej »

Zainteresowanie hormonem wzrostu wzrasta

Podstawowym efektem działania hormonu wzrostu, czyli somatotropiny (GH, growth hormone) jest pobudzenie procesu wzrostu organizmu przez wpływ na chondrogenezę i osteogenezę w chrząstkach wzrostowych. Poza tym pobudza on glikogenolizę oraz zwiększa uwalnianie glukozy z wątroby. Dodatkowo działa silnie lipolitycznie. Jego … Czytaj więcej »

Stężenie β-defensyny 2 – markerem ciężkości AZS

W przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS) często dochodzi do miejscowych infekcji spowodowanych upośledzeniem funkcji skóry jako bariery ochronnej. U osób z atopowym zapaleniem skóry stwierdza się zmienioną ilość peptydów bakteriobójczych, w tym ludzkiej β-defensyny 2. Sugeruje się, że jest to … Czytaj więcej »

Najnowszy numer „Medycyny Biologicznej” dla użytkowników Akademii-Heel

   W najnowszym numerze Medycyny Biologicznej bierzemy pod uwagę infekcje. Okiem immunologa, doktora Jarosława Paśnika, patrzymy na nawracające infekcje dróg oddechowych u dzieci. Profesor Danuta Gryczyńska analizuje zależności pomiędzy nieżytami nosogardła, a nawracającym kaszlem u dzieci. A profesor Ryszard Lauterbach zwraca uwagę na … Czytaj więcej »

Borelioza u dzieci

Obraz kliniczny boreliozy dziecięcej zasadniczo nie różni się od boreliozy u dorosłych, ale faza późna choroby występuje u dzieci bardzo rzadko. W diagnozowaniu boreliozy, poza rumieniem pełzającym, obowiązuje dwuetapowy schemat. Początkowo należy wykonać badanie poziomu przeciwciał IgM/IgG testem immunoenzymatycznym. W … Czytaj więcej »

Najbardziej innowacyjna metoda pomiaru tętna

Metodę pomiaru opracowali inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology. Wykorzystywane są w niej i następnie szczegółowo analizowane minimalne, zupełnie niezauważalne gołym okiem ruchy głowy związane z napływem krwi. Wychwytuje je super czuła kamera uzbrojona w specjalne oprogramowanie. System jest tak … Czytaj więcej »

Polska w transplantacyjnym ogonie Europy

Na transplantacyjnej mapie Europy Polska wygląda bardzo mizernie. W 2011 roku w Polsce odnotowano niespełna 15 pobrań narządów do transplantacji na milion mieszkańców. Dane na przykład z Hiszpanii wyglądają znacznie bardziej optymistycznie, powyższy wskaźnik w Hiszpanii wynosi aż 40.  Poza … Czytaj więcej »

Złote Otisy 10-lecia dla Euphorbium S i Engystolu

W grupie laureatów, zwycięzców plebiscytu Nagrody Zaufania „Złoty Otis 10-lecia”, znalazły się leki firmy Heel: Euphorbium S i Engystol. Po raz kolejny pacjenci wskazali na oba produkty i wyróżnili je Nagrodą Zaufania: „Złotym OTISEM 10-lecia”! „Złoty Otis” to najważniejsza na … Czytaj więcej »

Witamina C – a jednak może być pomocna

Suplementacja witaminy C w świetle wyników systematycznego przeglądu piśmiennictwa Douglasa i wsp. z 2007 roku nie działa profilaktycznie w przeziębieniach i grypie. Analizując 30 badań  (11 350 uczestników) nie odnotowano korzystnego wpływu na częstość występowania, czas trwania ani nasilenie objawów … Czytaj więcej »

Szewc bez butów chodzi – czyli, czy pracownicy ochrony zdrowia przestrzegają zasad, które propagują?

Autorzy artykułu – Helfand i Mukamal – wykorzystali wyniki prowadzonego przez ośrodki CDC (Centers for Disease Control and Prevention) corocznego telefonicznego badania ankietowego Behavioral Risk Factor Surveillance System (BRFSS). Badacze przeanalizowali dane osób, które pozytywnie odpowiedziały na pytanie: „czy w … Czytaj więcej »

Nagroda Hansa-Heinricha Reckewega

Dołącz i otrzymaj nagrodę za swoją pracę naukową! Homotoksykologia jest jednym z ciekawszych podejść do teorii rozwoju chorób. Od czasu jej opisania przez lekarza Hansa-Heinricha Reckewega, homotoksykologia stanowiła impuls do przeprowadzenia skutecznych badań. Początkowo stanowiła model do wyjaśnienia skuteczności różnych … Czytaj więcej »

Świąd siedmioletni to po prostu świerzb

Najczęściej funkcjonującą diagnozą jest po prostu świerzb. Wywołuje go drobniutki pasożyt ludzki Sarcoptes scabiei. Do transmisji zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt seksualny, rzadziej na skutek używania wspólnej bielizny czy pościeli. W przypadku pierwszorazowego zakażenia, zazwyczaj po 3-6 tygodniach, pacjent zgłasza … Czytaj więcej »

Quiz edukacyjny na Akademii-Heel

Przeczytaj, odpowiedz, wygraj!   Każdy użytkownik serwisu ma możliwość zdobycia nagród udzielając poprawnych odpowiedzi w poszczególnych quizach. Zatem udzielając poprawnych odpowiedzi w 3 quizach, można wygrać 3 różne nagrody!!! Przed przystąpieniem do quizu, należy podać imię, nazwisko i adres e-mail. … Czytaj więcej »

Badanie: zastosowanie preparatu Viburcol compositum w leczeniu stanów niepokoju u niemowląt i małych dzieci

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami nowego badania  Zespół Akademia-Heel

Niepewna przyszłość kwasów tłuszczowych omega-3

Metaanalizą objęto 68 680 osób, które uczestniczyły w 20 różnych randomizowanych eksperymentach klinicznych w latach 1989-2012. Analizowano takie punkty końcowe jak: umieralność całkowita, zgony sercowe, nagłe zgony, zawały mięśnia sercowego i udary mózgu. Nie wykazano istotnych korzyści z podawania kwasów … Czytaj więcej »

Pierwszy lek do terapii genowej

Glybera to pierwszy lek dopuszczony przez Komisję Europejską w UE, który działa poprzez dostarczenie genów. Glybera jest lekiem dla osób dotkniętych niedoborem lipazy lipoproteinowej, choroby niezwykle rzadkiej, występującej z częstotliwością jedna – dwie osoby na milion. Chorzy ci mają uszkodzony … Czytaj więcej »

W walce z trądzikiem – wirus

American Society for Microbiology w swoim piśmie „mBio” wskazuje na fakt, iż występujący na powierzchni ludzkiej skóry wirus, zwany bakteriofagiem (w skrócie fagiem), jest naturalnym wrogiem powodującej trądzik bakterii – Propionibacterium acnes. Specjaliści z University of California w Los Angeles (UCLA) oraz University of Pittsburgh wykazali, … Czytaj więcej »

Korzyści dla kobiet wynikające z zaprzestania palenia

Na łamach Lancet ukazał się raport z badania Million Women Study, dotyczący korzyści z zaprzestania palenia oraz ryzyka wieloletniego nikotynizmu u kobiet. Do przedstawionego badania w latach 1996-2001 włączono ponad milion brytyjskich kobiet urodzonych w latach 30-tych i 40-tych dwudziestego … Czytaj więcej »

Indeks masy ciała u dzieci a perspektywa chorób sercowo-naczyniowych

Problem otyłości u dzieci, jak podkreślają autorzy artykułu z BMJ, przybiera ostatnio na istotności, aż chce się napisać  „na wadze”. Dwie trzecie populacji światowej żyje w krajach, w których choroby związane z otyłością stanowią istotne zagrożenie zdrowotne. Problem ten dosięgnął … Czytaj więcej »

Nagroda Nobla 2012 w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie komórek macierzystych

Dwóch naukowców: Brytyjczyk John B. Gurdon oraz Japończyk Shinya Yamanaka stanowi duet tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Dzięki nim wiemy coraz więcej na temat komórek macierzystych. Przez wiele lat badania nad komórkami macierzystymi koncentrowały się na … Czytaj więcej »

Co nowego wiemy o pokrzywce?

Pokrzywka (łac. urticaria) ujawnia się pod postacią bąbli pokrzywkowych lub obrzęku naczynioruchowego, lub obu tych zmian jednocześnie. U pacjentów może rozwinąć się pokrzywka spontaniczna lub indukowana. Czasem obie formy współistnieją obok siebie. Charakterystyczne, swędzące bąble pokrzywkowe są wynikiem uwolnienia histaminy przez … Czytaj więcej »

Epidemia otyłości wśród polskich dzieci

Opracowano przez lek. med. Anita Bania na podstawie serwisu informacyjnego Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine Nr 3/2012, wrzesień 2012 Eksperci żywienia, specjaliści dietetycy biją na alarm i grzmią. Mamy w Warszawie trzykrotnie więcej otyłych dzieci niż 10 lat temu. … Czytaj więcej »

Suplementy diety wciąż poza wszelkimi regulacjami

Opracowano przez lek. med. Anita Bania na podstawie: Donald M. Marcus i Arthur P. Grollman. The consequences of ineffective regulation of dietary supplements; Archives of Intern Med 2012;172:1035. Gwałtownie rośnie popularność suplementów diety. Ich sprzedaż w samych tylko USA już … Czytaj więcej »

Mierniki stanu zdrowia sercowo-naczyniowego młodzieży a rokowanie odległe

Opracowano przez lek. med. Anita Bania na podstawie: Earl S. Ford. Ideal Cardiovascular Health. Start Young, Finish Strong, Circulation 2012;125:1955 W 2010 roku stowarzyszenie American Heart Association (AHA) opublikowało zbiór siedmiu mierników stanu zdrowia układu krążenia dzieci i dorosłych, podzielonych … Czytaj więcej »

Jak leczyć niepowikłane zapalenie wyrostka robaczkowego?

Opracowano przez lek. med. Anita Bania na podstawie: Krischna K. Varadhan, Keith R. Neal i Dileep N. Lobo. Safety and efficacy of antibiotics compared with appendicectomy for treatment of uncomplicated acute appendicitis: meta-analysis of randomised controlled trials, BMJ 2012;344:e2156  Autorzy angielscy … Czytaj więcej »

Łagodne i średnio ciężkie zapalenia zatok

W Archives of Internal Medicine pojawiły się wytyczne dotyczące postępowania w zapaleniu zatok o łagodnym i umiarkowanym przebiegu. Wytyczne zostały przygotowane przez amerykańskie National Physicians Alliance. Wynikają one ze standaryzacji 5 najczęstszych sytuacji klinicznych, z którymi ma do czynienia lekarz … Czytaj więcej »

Czynniki związane z ADHD

Opracowano przez lek. med. Anita Bania na podstawie: Ravi K Lingineni i wsp. Factors associated with attention deficit/hyperactivity disorder among US children: Results from a national survey, BMC Pediatrics 2012.   Okazuje się, iż wzrasta liczba dzieci, u których kiedykolwiek … Czytaj więcej »

Własny paszport molekularny

  Opracowano przez lek. med.Anita Baniana podstawie : Anna Mazurkiewicz „ Genetyczny odcisk czerniaka”; Puls nr 5, maj 2012.   Rozpoznanie czerniaka nie wydaje się trudne, gdyż jest asymetryczny, ma nierówne granice, charakteryzuje się wielobarwnością, uwypukleniem zmiany, to w Polsce … Czytaj więcej »

Immunologiczne korzyści wynikające ze stosowania probiotyków Bifidobacterium animalis ssp. lactis, (BB-12) i Lactobacillus paracasei ssp. paracasei, (L. casei 431).

Opracowano przez lek. med. Anita Baniana podstawie: G. Rizzardini i wsp., Evaluation of the immune benefis of two probiotic strains Bifidobacterium animalis ssp. lactis, BB-12 and Lactobacillus paracasei ssp. paracasei, L. casei431 in an influenza vaccination model: a randomised, double-blind, … Czytaj więcej »

Jak najwcześniejsza profilaktyka chorób układu krążenia

Opracowano przez lek. med. Anita Bania na podstawie: Cardiovascular health advise for children in the USA, Lancet 2011;378:1828   Rozpoczynanie pierwotnej profilaktyki chorób układu krążenia w wieku dorosłym jest działaniem niewystarczającym i spóźnionym. Okazuje się, iż nigdy nie jest za … Czytaj więcej »

Nocebo – ciemna strona placebo

Istnieje bardzo silny związek pomiędzy aktywnością umysłu pacjenta a efektami stosowanego leczenia. Zjawisko to wykazano w bardzo dobrze zaprojektowanych badaniach pokazujących, w jaki sposób negatywne sygnały werbalne mogą zamieniać bodźce nocyceptywne w ewidentne wrażenia bólowe, przy tym samym poziomie stymulacji. Nocebo jest elementem obecnym w trakcie każdego leczenia i może niekorzystnie wpływać na jego efekty kliniczne, nawet wówczas gdy nie stosujemy placebo. Czytaj więcej »

Placebo – od sztuki do nauki?

W ciągu ostatniej dekady dokonał się znaczny postęp w badaniach nad efektem placebo, otwierający drogę do jego stosowania w praktyce klinicznej, zgodnie
z zasadami etyki. Jest to istotne dla lekarzy praktyków, którzy z poczuciem dużo większego komfortu pracy będą mogli uznać…. Czytaj więcej »

Leki generyczne – czy są w stanie zastąpić leki oryginalne?

Badania biorównoważności spotykają się z krytyką i sceptycznym podejściem ekspertów farmakologii. Rodzą się pytania o potencjalny wpływ substancji pomocniczych zawartych w lekach odtwórczych na proces ich wchłaniania, dystrybucję w organizmie oraz metabolizm. Czytaj więcej »

Szkodliwy wpływ niektórych leków na układ sercowo-naczyniowy – najnowsze doniesienia

Podsumowano szkodliwy wpływ szeregu leków na układ sercowo-naczyniowy. Okazuje się, iż powikłania te nie zostały uwidocznione
w fazie przedrejestracyjnych badań klinicznych, ale dopiero po wprowadzeniu leków na rynek. Czytaj więcej »

Negatywny wpływ komputerów na wydolność fizyczną naszych dzieci

Naukowcy prorokują, iż skutkiem popularności wynalazku, jakim jest komputer, mogą być pokolenia fizycznych słabeuszy. Dzieci bowiem przedkładają przesiadywanie przed monitorem, ponad zajęcia sportowe, wymagające wysiłku i koordynacji ruchowej. Wnioski te wypływają z badań prowadzonych przez Uniwersytet Essex opublikowanych w Acta … Czytaj więcej »

Popularne leki na przeziębienie wykazują narkotyczne działanie

Bardzo popularne leki na przeziębienie, są ich dziesiątki na polskim rynku, stanowią podstawę narkotycznej mieszanki, która wywołuje trwałe zmiany w mózgu. … Czytaj więcej »

Czy suplementy diety są szkodliwe?

Wykazano, że stosowanie suplementów diety (m.in. multiwitamin) związane było ze wzrostem śmiertelności całkowitej, natomiast stosowanie preparatów wapnia i witaminy D wiązało się z jej spadkiem. … Czytaj więcej »

Czynniki ryzyka zespołu przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia, nazywany też zapaleniem mózgu i rdzenia z mialgią (ZPZ; chronic fatigue syndrome, myalgic encephalomyelitis, CFS/ME) jest schorzeniem o niewyjaśnionej etiologii… Czytaj więcej »

Poziom witaminy C w surowicy a występowanie niewydolności serca

Spożycie owoców i warzyw stanowi jedno z podstawowych zaleceń dietetycznych służących prewencji chorób przewlekłych. Interesującym jest, czy wpływa ono także na ryzyko rozwoju niewydolności serca… Czytaj więcej »

WHO potwierdza – telefony komórkowe są szkodliwe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała nareszcie, iż telefony komórkowe mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. WHO w swoim werdykcie oparła się o opracowania… Czytaj więcej »